Дитячий аутизм - серйозне порушення розвитку нервової системи, яким страждає, за різними даними, 1 дитина з 160 (за деякими оцінками, 1 з 50). Виявляється аутизм, перш за все, порушеннями спілкування та соціальних функцій: проблемами з промовою, розумінням і виконанням інструкцій, небажанням спілкуватися з оточуючими, відстороненістю і прагненням до самотності. Другий обов'язковий симптом аутизму - одноманітність або стереотипність поведінки. У дитини можуть бути повторювані рухи: помахи руками, стрибки на місці, біг по колу, ляскання в долоні, а також обмежені або одноманітні інтереси або звички. Часто такі діти надмірно цікавляться, наприклад, автомобілями, потягами, колесами, рідше - різними символами, цифрами, прапорами, вивісками.
Ознаки аутизму з'являються у віці до 3 років.
На сьогоднішній день термін «аутизм» поступово замінює більш точний діагноз - «розлад аутистичного спектру». Введення цього терміна підкреслює, що один і той же діагноз може виставлятися дітям з абсолютно різною виразністю симптомів, рівнем інтелекту, а також причиною захворювання. Тобто не можна відкинути діагноз «аутизм» на підставі, що дитина «не схожа» на інших дітей з подібним розладом або у неї немає тих чи інших проявів.
На жаль, найчастіше батьки звертаються за допомогою, коли дитині виповнилося 2-3 роки, або пізніше. Зазвичай це той вік, коли батьки вперше звертають увагу, що дитина розвивається не так, як її однолітки. «не говорить», «говорить тільки окремі слова», «не цікавиться іншими дітьми та іграшками», «не виконує мої прохання», «не реагує на своє ім'я», - неповний список типових скарг, з якими звертаються до лікаря мами і тата таких дітей. Що ж заважає звернути увагу на тривожні симптоми раніше? Багато хто вважає, що проблеми з промовою, спілкуванням або поведінкою - тимчасове явище, яке пройде само по собі. Часто під впливом родичів з'являються заспокійливі формулювання: «він ще виговориться», «маленький ще», «хлопчики більш ледачі і говорити починають пізніше».
ПричиниВідразу слід сказати про те, що однозначної думки про природу виникнення даного захворювання в середовищі вчених на сьогоднішній день не існує. Протягом тривалого періоду головною причиною вважалися порушення структури генів, і їх безпосередній вплив на синоптичні зв'язки в корі головного мозку. Однак в останні роки багатьма вченими висловлюється думка про мутації, що рідко зустрічається, і що виникає під час внутрішньоутробного розвитку плода.
Існує також думка про дію соціального фактора, а саме умов оточуючих малюка в перші роки його життя. Крім цього, існує ряд непідтверджених науково версій, серед яких присутня вакцинація новонароджених. Поширеність захворювання досить значна, в середньому дитячий аутизм зустрічається у шести осіб з тисячі, при цьому співвідношення хворих хлопчиків до дівчаток становить 4:1.
СимптомиОсновними проявами даної хвороби є
- обмеженість спілкування і контакту з навколишнім світом;
- вузькоспрямовані інтереси і одноманітні, часто повторювані, дії;
- розумова відсталість;
- істотна затримка розвитку мови у дитини;
- при розмові помітно, що дитина відчуває істотні труднощі, їй не вдається першим заводити розмову і підтримувати її з оточуючими;
- хворий часто повторює завчені фрази, почуті ним раніше;
- присутність таких понять як гумор, завуальоване спілкування, прихований сенс у хворого повністю відсутній;
- присутнє порушення чуттєвого сприйняття, найменший дотик до хворого викликає у нього стан дискомфорту.
Симптомами аутизму в ранньому дитячому віці також може бути небажання грати з іграшками або зосередження на одній з її частин. Дитина може висувати ряд необґрунтованих вимог, а саме пересуватися за строго визначеним маршрутом, здійснювати певні дії в строго встановленому ним порядку. Такі діти погано сприймають батьківську ласку, не люблять колективних і звукових ігор, дитина ігнорує звернення до нього, відгукуючись лише на окремі звуки.
Аутизм у дорослих проявляється своєрідним захопленням певними темами, характерними рухами, шаблонним мисленням. Третя частина від числа хворих людей можуть досягти певного прогресу в навчанні і кар'єрі, проте при цьому будуть постійно відчувати суттєві труднощі в спілкуванні. Інтелект дорослих людей не може бути вище середнього, у деяких спостерігаються здатності до самовдосконалення, дитина, що страждає аутизмом може запам'ятовувати вірші, грати на музичних інструментах.
ДіагностикаДіагностика на ранніх періодах дає можливість допомогти розвинути наявний у дитини потенціал. З цієї причини, розвинутий аутизм, симптоми якого можна визначити вже на перших роках життя дитини, буде в залежності від своєчасно проведеної діагностики і кваліфікованого лікування.
Для визначення стадії розвитку захворювання існує безліч різних програм, що включають тести і опитування, що дозволяють виміряти рівень інтелекту дитини і відповідність необхідному етапу розвитку. Також обстежується і розвиток м'язової системи організму, яка при захворюванні може істотно відставати в розвитку.
Лабораторні дослідження призначаються на розсуд лікаря і можуть включати в себе
- магнітно-резонансне дослідження, при виявленні змін в структурі мозку;
- електроенцефалографія - при наявності припадків характерних для даного захворювання;
- хромосомний аналіз - в разі обтяженої спадковості.
Причиною для занепокоєння батьків можуть бути ситуації, коли дитина в один рік не виробляє характерних для свого віку звуків, не вказує на прохання на предмет, в півтора року дитина не вимовляє слів, а в два роки - найпростіших фраз. Своєчасна діагностика дозволить застосувати адекватне лікування і допоможе дитині розвинутися повноцінно.
ЛікуванняОсновною проблемою лікування даного захворювання є те, що на даний момент не існує єдиних методів, здатних забезпечити повне одужання при даній патології. Крім цього, до цих пір існують суперечки в тому, чи вважати аутизм хворобою або особливим станом людини?
У будь-якому випадку дитині необхідно адаптуватися до життя в суспільстві, і для цього їй потрібно надати адекватну допомогу. Не всім дітям судилося стати повноцінними членами суспільства, проте багато з них, досягнувши повноліття, можуть вести самостійне життя.
Відвідування дітьми спеціалізованих літніх таборів і педагогічних центрів, що спеціалізуються на лікуванні даної патології, сприятливо позначаються на розвитку дитини. Принцип полягає в інтенсивному проходженні різноманітних тренінгів, як індивідуального, так і групового характеру.
Великим успіхом користується кінезітерапія, лікування музикою і живописом. Дана терапія дозволяє в якійсь мірі послабити аутизм ознаки якого можуть істотно згладжуватися, допомагаючи людині досягти відповідності загальноприйнятим стандартам суспільства.
У медикаментозній терапії застосовують виключно симптоматичний метод лікування, що дає можливість зняти тривогу, депресії і маніакальні стани. Головними препаратами в даному випадку є інгібітори з властивістю зворотного захоплення серотоніну.
До застосування медикаментів необхідно підходити в комплексі з іншими методами лікування, не роблячи їх лише додатковим впливом на організм. Стан хворого дуже часто супроводжується нападами агресії, тому можливе застосування психотропних препаратів (сонапакс, галоперидол).
Крім цього, агресія і почуття провини може розвиватися і у батьків. Отже, до вирішення даної проблеми слід підходити комплексно, і індивідуально щодо кожного окремо взятого випадку.
Аутизм може привести до серйозних ускладнень і розвитку супутніх психіатричних захворювань, наприклад епілепсії.